Charakteristika školyZpět

Základní škola, Praha 2, Sázavská 5 je příspěvkovou organizací zřízenou obcí, tj. Prahou 2, s právní subjektivitou. Škola sdružuje školní družinu a klub s celkovou kapacitou 250 žáků a od 1. 1. 2008 také školní jídelnu. Vedení školy se skládá z ředitele, jeho zástupkyně, ekonomky a vedoucí školní jídelny. Pedagogický sbor je stabilizovaný.

Cílem školy je poskytnout komplex vědomostí, dovedností a návyků a informační gramotnost odpovídající základnímu vzdělání. Ve výuce je patrná snaha připravit žáky i na budoucí praktický život. Povinné a volitelné předměty jsou doplňovány nepovinnými předměty. Výuka je realizována pestrým výběrem metod a doplňována projektovými týdny, exkurzemi, besedami, videoprojekcemi, výstavami, návštěvami kin, divadel a koncertů. Pět dnů v týdnu mezi 7:00 - 7:45 a pětkrát týdně odpoledne mají žáci školy volný přístup do studovny, která pracuje v rámci školního klubu. Připravují se zde na vyučování a vyhledávají informace na internetu. Ve výbavě studovny je pestrá škála odborné literatury, kopírovací stroj, tiskárna, skener a výukové PC programy. Ve studovně je po celou dobu zajištěn odborný dozor vyučujícími školy.

Ve škole jsou vybudovány odborné pracovny informatiky, chemie, zeměpisu, přírodopisu, výtvarné výchovy, dílna, chemicko-přírodovědná laboratoř, jazyková učebna, kuchyňka, dvě tělocvičny,posilovna a školní hřiště, multimediální učebny s dataprojektorem a komplexním souborem audiovizuální techniky a počítačem s možností  připojení k internetu i vnitřní síti (z toho šest s interaktivní tabulí). Třídy 2. stupně mají odbornou povahu podle předmětů, které se v nich vyučují.  Školní dvůr s  multifunkčním hřištěm, vybaveným povrchem z umělé trávy, využívají žáci o velké přestávce a v rámci aktivit tělesné výchovy i odpolední činnosti školních družin. Školní šatny jsou vybaveny uzamykatelnými šatnovými  skříňkami pro všechny žáky od druhého ročníku. Zvláštní šatnu mají žáci 1. tříd a přípravné třídy. Pitný režim žáků je podporován zajištěním  chladících automatů s vhodnými nápoji a mléčnými svačinkami.

Od 4. ročníku škola ve spolupráci s plaveckým oddílem TJ Bohemians Praha nabízí nepovinnou výuku plavání, při které se žáci připravují na budoucí závodní činnost. Podobná spolupráce probíhá i s gymnastickým oddílem.

Školní družina  poskytuje své služby od 6:30 do 17:30 hodin a jsou do ní zařazováni všichni přihlášení žáci od 1. do 4. ročníku. Při škole pracují kroužky nejrůznějšího zaměření, zejména sportovního (florbal, volejbal, basketbal, fotbal, míčové hry, stolní tenis) a uměleckého charakteru (keramika, dramatické, taneční a divadelní kroužky). Od  1. třídy jsou zařazovány hodiny anglického jazyka a třídy dvojjazyčné. Při vytváření příležitostí mimoškolní činnosti škola také  spolupracuje s agenturami: Děti fittnes a Kroužky.

Při škole pracuje devítičlenná  školská rada, klub rodičů a žákovský parlament.