Preventivní programyZpět

Programy prevence nežádoucích jevů probíhají podle celoročního a dlouhodobého plánu.  Nejrozsáhlejším projektem je Program primární prevence pro 6. - 9. ročník a program Bezpečná třída pro 1. - 5. ročník. Hlavní cíle dlouhodobé primární prevence můžeme rozdělit do čtyř následujících bodů:

Pomocí dlouhodobého vztahu mezi žáky a lektory (od 6. do 9. ročníku) vytvořit prostředí důvěry, ve kterém můžeme cílové skupině předávat znalosti, zkušenosti, dovednosti, pravdivé informace o různých formách rizikového chování tak, aby i jejich cílem bylo žít svůj život plnohodnotně, zodpovědně a zdravě vůči sobě i svému okolí.

Preventivně a cíleně  působit proti vzniku jakýchkoliv forem rizikového chování (zneužívání návykových látek, šikaně, agresivitě, nevhodnému sexuálnímu chování, apod.).

Za pomoci různých interaktivních technik formovat zdravý rozvoj osobnosti, utvářet vhodný žebříček životních hodnot, ovlivňovat postoje a chování dětí směrem k bezdrogovému způsobu života, podporovat zdravý a bezpečný způsob života, rozvíjet komunikaci a toleranci.

Pomoci dětem a mládeži vnímat sebe a své zdraví jako důležitou  hodnotu a umožnit jim uvidět, jak důležité je o tuto hodnotu pečovat a chránit si ji.

Projekty probíhají velice efektivně. Většinou je pojímán jako komunitní s důležitými přihlédnutími ke vstupním depistážím (mapováním vztahů).

Vedle těchto programů probíhají  preventivní programy Městské policie i Policie ČR.

Prevence probíhá i ve výukových předmětech, zejména v rodinné výchově, výchově ke zdraví, občanské výchově a přírodopisu podle tematických plánů a osnov. V rámci výchovy k empatii pořádá škola pravidelně "Srdíčkové dny" organizované nadací Život dětem, na nichž prodávají žáci žákům i dospělým přívěsky a výtěžek je věnován FN v Motole. Pro lepší komunikaci mezi školou a žáky pracuje žákovský parlament. V provozu jsou schránky důvěry výchovného poradce, preventistky sociálně patologických jevů a školního parlamentu. V oblasti  dalšího vzdělávání pedagogů si učitelé volí i semináře týkající se aktuálních témat společenských problémů.

Preventista sociálně patologických jevů se společně s výchovnou poradkyní a speciální pedagožkou účastní schůzek v pedagogicko-psychologické poradně.